Przed przystąpieniem do pierwszych czynności pielęgnacyjnych dokładnie zapoznaj się z instrukcjami występującymi na metce. Kiedy pojawi się informacja, że pranie garnituru ma odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznych metod oraz środków – nie zastanawiaj się. Znajdź odpowiednią pralnię i skorzystaj z doświadczenia specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak zająć się garniturem. Jeśli nie posłuchasz i mimo wszystko zdecydujesz się na samodzielne pranie, efekt może być katastrofalny. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej dochodzi wtedy do deformacji. Czyszczenie garnituru we własnym zakresie i oszczędność pieniędzy nie mają sensu, kiedy nie będzie nadawał się dłużej do noszenia. Wytyczne producenta nie znalazły się na metce przez przypadek, dlatego należy je wziąć do serca i stosować się do nich na każdym etapie.
Jak prać marynarki i spodnie z garnituru?
Jeśli producent zaleci specjalistyczne czyszczenie, najlepiej wybrać pralnię ekologiczną. To miejsce, w którym nie stosuje się szkodliwych nie tylko dla środowiska, ale również dla człowieka detergentów. Sztuczne substancje stanową bazę w praniu suchym, dlatego lepiej wybrać wodną pralnię ekologiczną, gdzie garnitur będzie oddany w ręce osób, które nie tylko dbają o ubrania, ale jednocześnie troszczą się o środowisko.
Jak wyprać marynarkę i spodnie z garnituru w domowych warunkach?
Czyszczenie garnituru w domu jest ułatwione, dzięki odpowiednim narzędziom. Mowa przede wszystkim o szczotce wykonanej z naturalnego włosia. Warto jej używać po każdym noszeniu – tylko w taki sposób garnitur wkładany do szafy prezentuje się idealnie, jest czysty i sprawdzony pod kątem zabrudzeń.
Pranie garnituru nie powinno odbywać się zbyt często i doskonałą alternatywą dla tych czynności jest jego wietrzenie. Wystarczy powiesić go na wieszaku, a następnie zostawić na podwórku albo powiesić w otwartym oknie. Takie działanie sprawi, że nabierze świeżości i idealnie sprawdzi się do pracy czy na ważne wyjście.
Jak prać garnitur? Niezbyt często, gdyż zarówno marynarka, jak i spodnie powstają z delikatnego materiału, a używana woda oraz detergenty niszczą go. Świetną alternatywą jak kąpiel parowa, która nie tylko poprawia wygląd garnitiru, ale pozwala usunąć niewielkie zabrudzenia. Co ważne, pranie garnituru wykonanego z wełny powinno odbywać się co kilka miesięcy, dzięki czemu włókna staną się bardziej elastyczne – nie można tego zaniedbać.
Kolejnym sposobem czyszczenia garnituru jest umieszczenie go w łazience w niewielkiej odległości od wanny i włączenie gorącej wody. W pomieszczeniu musi pojawić się sporo pary, która pozwoli usunąć wszystkie zagniecenia oraz nieprzyjemne zapachy. Specyficzny aromat przypominający wilgoć, a nawet pleśń towarzyszy ubraniom, które nosi się raz czy dwa razy na rok. Nie ma żadnych przeciwwskazań do prasowania garnituru, trzeba jednak zachować należytą ostrożność. Przede wszystkim nie przykładaj żelazka bezpośrednio do materiału – jego przypalenie jest tylko kwestią czasu. Zamiast tego przygotuj bawełnianą ściereczkę, która zmniejszyć temperaturę wydzielaną przez urządzenie i ochroni materiał. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zapobieganie błyszczeniu.
Jak wyprać marynarkę?
Pranie marynarki rozpocznij od użycia szczotki i usunięcia całego kurzu, włosów i innych zabrudzeń znajdujących się na materiale. W dalszej kolejności powieś marynarkę na wieszaku i upewnij się, że jej kształt nie jest zniekształcony. Wykorzystaj delikatną ściereczkę z mikrofibry, którą wcześniej namoczysz w letniej wodzie oraz proszku bądź płynie przeznaczonym do delikatnych materiałów. Zabrudzenia pocieraj ściereczką, tak długo aż znikną. Następnie pozostaw ubranie w zaparowanym pomieszczeniu – materiał wyprostuje się i zostanie odświeżony. Wszystkie omówione działania nie należą do skomplikowanych ani czasochłonnych, dlatego poradzisz sobie z nimi bez problemu, a Twoja marynarka będzie prezentować się idealnie.
Jak prać spodnie z garnituru?
Nie ma garnituru bez dobrze skrojonych spodni, o które trzeba dbać tak samo dobrze, jak o marynarkę. Zanim zabierzesz się za porządne czyszczenie, usuń szczotką wszystkie zabrudzenia i zapierz miejsca, na których wyraźnie widać plamy czy inne zabrudzenia. Spodnie możesz prać w pralce pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni program. Temperatura nie może przekraczać 30 stopni, zrezygnuj z wirowania albo ustaw na najniższych obrotach (400-600 obrotów na minutę). Pranie garnituru może odbywać się w takich samych warunkach jak czyszczenie rzeczy delikatnych oraz bawełnianych. Przed włożeniem do pralki sprawdź, czy kieszenie są puste i przewróć spodnie na drugą stronę. Pamiętaj także o stosowaniu delikatnych detergentów – w przeciwnym wypadku materiał ulegnie zniszczeniu. Koniecznie stosuj się do zaleceń dołączonych przez producenta. Spodnie zawsze trzeba pracować w kant – dokładną instrukcję możesz znaleźć na filmikach w sieci.
Jak prać garnitur – kilka słów podsumowania
Czyszczenie garnituru nie musi oznaczać wizyty w pralni chemicznej, a wręcz powinieneś tego unikać. Stosuje się tam szkodliwe substancje, które są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz niszczą materiał. Znacznie lepiej sprawdza się wodna pralnia ekologiczna oraz domowe, nieskomplikowane metody, które przywrócą Twojemu garniturowi nowe życie.